FOLKEUNIVERSITETET, CINEVISTA & JAZZCENTRET PRÆSENTERER:
Biografisk drama fra 2014 instrueret af Per Fly
Monica Zetterlund blev opdaget af den danske orkesterleder Ib Glindemann i 1957. Herefter begyndte karrieren i København med bl.a. pladeindspilninger og radiooptrædener. Det blev fulgt op med et gennembrud i Sverige sammen med Arne Domnerius’ orkester. I 1960 begyndte hun en USA turné, men det amerikanske kulturmiljø tiltalte hende ikke synderligt. Der kom et omslag i karrieren i begyndelsen af 60’erne, hvor hun overraskende for nogle mere og mere helligede sig skuespillet - både film og revy. Det gjorde hende til en af den tids største og mest populære entertainere i Sverige.
Stærkest af hendes pladeudgivelser står albummet Waltz for Debby, hvor hun blev akkompagneret af pianisten Bill Evans og sang både engelske og svenske tekster. Evans’ cool og kontrollere klaverspil klædte i højgrad Zetterlunds vokal. Gennem karrieren arbejdede hun sammen med så forskellige folk som Hasse og Tage, Povel Ramel, Cornelis Vreeswick og Georg Riedel. Hun havde også en rolle i de populære svenske tv serier Udvandrerne (1971) og Nybyggerne (1972).
I den vellykkede film spilles Zetterlund endda meget overbevisende af Edda Magnusson.
Filmen introduceres af docent Torben Amstrup, musikhistoriker ved Det Jyske Musikkonservatorium. Efter filmen er der kaffe og kage (som en del af prisen) og mulighed for at reflektere over filmen i godt selskab i Center for Dansk Jazzhistories atmosfærefyldte lokaler.
Billetter: kr. 145.-, medlemmer halv pris.
Billetter skal forudbestilles her. Vælg linket "køb med aftalekode" øverst t.v. og benyt koden: 83911